Ribolov parangalom jedan je od najstarijih i najpopularnijih načina ribolova, posebno u mediteranskim regijama poput Hrvatske. Ovaj tradicionalni način ribolova ne zahtijeva skupu opremu, ali zahtijeva strpljenje, vještinu i znanje.
U ovom blogu Ribolov parangalom: Kompletan vodič za ribolovce proći ćemo kroz sve što trebate znati o ribolovu parangalom, od osnova za početnike do naprednih tehnika za iskusne ribolovce. Bez obzira jeste li početnik ili iskusni ribolovac, ovaj članak će vam pomoći da unaprijedite svoje vještine i uživate u ovom uzbudljivom hobiju.

Što je parangal i kako ga koristiti?
Parangal je relativno jednostavan ribolovni alat koja se sastoji od kofe, najlona i konopa, udica i kavicala s konopom i olovom. Koristi se za lov ribe u priobalnim područjima te na brakovima a posebno je popularan zbog svoje jednostavnosti i pristupačnosti. Za razliku od drugih metoda ribolova, poput športskog ribolova ne zahtijeva puno opreme, što ga čini idealnim za početnike. Ova metoda ribolova posebno je zastupljena u Hrvatskoj, gdje se koristi već stoljećima, a danas je omiljena i među rekreativnim ribolovcima.
Oprema za ribolov parangalom
Osnovna oprema za ribolov parangalom relativno je jednostavna i pristupačna. Evo što vam je potrebno:
Parangal
Parangal je ribolovni alat koji se sastoji od 30, 50 ili 100 udica, ovisno o lokaciji i dubini na kojoj planirate loviti ali i o vještini samog ribolovca. Za početnike preporučujemo parangal od 30 udica, jer je dovoljno čvrst za većinu vrsta ribe, a istovremeno lako upravljiv. U našoj ponudi imamo i parangal od 10 udica koji se svojim karakteristikama i lakoćom upotrebe pokazao izrazito dobro prihvaćen na tržištu, pogotovo u nautičkom turizmu.
Kofa
Kofa je posuda u koju se stavlja parangal, bilo da je parangal od konopa ili najlona. Sama kofa je kroz povijest doživjela promjene pa je u početku bila ručno pletena od šiba, dok su danas one napravljene od plastike. U našoj proizvodnji koristimo “grčke kofe” jer su se pokazale vrlo praktične, izdržljive i otporne ma sunce i mora. Konop ili najlon se slažu unutar kofe dok se udice kače za pričvršćenoj gumi. Takvo skladištenje nam omogućuje da parangal ostane uredan i da se ne mrsi do sljedećeg ribolova. Još jedna prednost plastičnih kofa je njihova mogućnost da se slažu jedna u drugu čime štedimo na prostoru.
Udice
Udice su ključni dio opreme. Odaberite udice različitih veličina, ovisno o vrsti ribe koju želite loviti. Za manje ribe poput fratra i arbuna koristite manje udice (veličine 12 i 13), dok za veće ribe poput lubina ili orade preporučujemo veće udice (veličine 8-9). Kod naših parangala koristimo udice Mustad, modele 2310DT ili 2315SS inox.
Olovo
Olovo od 3g i 5g koristi se kod parangala s plovkom, za potapanje udice i plovka na željenu dubinu. Ova vrsta parangala je idealna za lov mola s udicom br 9.
Ješka ili Mamac
Ješka je ono što privlači ribu. Prirodna ješka je obično najučinkovitija, a najčešći su:
- Veliki Morski Crvi: Idealni za sve ribe.
- Školjke: Privlače veće ribe poput orade kao što su volak i sunčev izlazak
- Komadići ribe: najčešće srdela ili lignja, koriste se za lov većih predatora poput zubaca. Poželjno je srdelu rezati po sredini sa dugim rezom (u koso) jer tako daje više mirisa. Isto se odnosi i na lignju.

Kako započeti ribolov parangalom?
Ako ste početnik, evo korak-po-korak vodiča kako započeti s ribolovom parangalom:
- Odaberite lokaciju:
Za uspješan ribolov parangalom, važno je odabrati pravu lokaciju. Potražite mirna mjesta uz obalu, poput uvala ili brakova ako lovite na većim dubinama. Naša obala tj. Dalmacija, Istra i Kvarner nude izvrsne lokacije za ribolov parangalom. - Pripremite opremu:
Provjerite je li parangal ispravan ako ste ga već koristili i jesu li udice možda oštećene. Za ribu je najprimamljivija srdela ili lignja, prvenstveno zbog mirisa kojim privlači pa osigurajte da je svježa. - Polaganje udica:
Parangal se polaže s broda u laganom pokretu, niz kurenat (struju). Naučite pravilno polagati udice kako biste postigli željenu udaljenost i dubinu. Polaganje udice zahtijeva malo vježbe, ali s vremenom ćete postati precizniji. - Dizanje parangala: ako se parangal polaže navečer sa “tvrđom” ješkom kao što su lignja ili mušun, onda on može ostati u moru do jutra. Ako se koristi “mekša” ješka kao što su crv i školjke onda je poželjno da parangal u moru ostane ne duže od 3-4 sata.
Napredne tehnike za iskusne ribolovce
Za one koji su već upoznati s osnovama ribolova parangalom, postoji niz naprednih tehnika koje mogu povećati vaše šanse za ulov:
- Korištenje različitih ješki ili mamaca:
Svaka vrsta ribe preferira drugačiji ješku. Ako ne možete uloviti ribu s jednim vrstom ješke, probajte promijeniti. Na primjer, komarča obično preferiraju školjke. - Promjena dubine:
Ponekad riba lovi na različitim dubinama, ovisno o vremenskim uvjetima. Ako ne možete uloviti ribu na određenoj dubini, pokušajte promijeniti mjesto i loviti na drugoj dubini. Najbolje se lovi pred jugo i kad je plima. - Kombinacija s drugim metodama:
Neki ribolovci koriste parangal zajedno s drugim alatkama, poput plovaka ili dodatnih udica, kako bi povećali šanse za ulov. Ova tehnika zahtijeva više vještine, ali može biti vrlo učinkovita.
Zašto je ribolov parangalom popularan?
Ribolov parangalom popularan je zbog niza razloga:
- Jednostavnost i pristupačnost:
Ne trebate skupu opremu ili posebne vještine da biste započeli s ribolovom parangalom. Uz pravilno korištenje i održavanje parangal možete koristiti više puta Ova metoda je idealna za početnike i rekreativce. - Učinkovitost:
Iako je jednostavan, parangal može biti izuzetno učinkovit, posebno u priobalnim područjima gdje riba obiluje. - Bliski kontakt s prirodom:
Ribolov parangalom omogućuje vam da uživate u prirodi i opustite se uz zvukove mora. To je izvrsna aktivnost za opuštanje i uklanjanje stresa. - Prilika za druženje:
Ribolov parangalom često je društvena aktivnost. Možete ga prakticirati s obitelji ili prijateljima, što ga čini još zabavnijim.
Savjeti za uspješan ribolov tradicionalnim alatima
Evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći da postanete uspješniji u ribolovu parangalom:
- Koristite svježu ješku:
Svježa ješka privlače više ribe. Ako koristite crve ili školjke, osigurajte da su svježi i kvalitetni. - Budite strpljivi:
Ribolov parangalom zahtjeva strpljenje. Nemojte očekivati da ćete uloviti ribu odmah. Uživajte u procesu i opustite se. - Pratite vremenske uvjete:
Vrijeme može značajno utjecati na ribolov. Rano jutro i predvečerje obično su najbolji trenuci za ribolov, jer je riba aktivnija. - Učite od iskusnih ribolovaca:
Ako ste početnik, razgovarajte s iskusnim ribolovcima i tražite savjete. Lokalno znanje i iskustvo može biti neprocjenjivo.

Zaključak
Ribolov parangalom izvrsna je aktivnost za sve ljubitelje prirode i ribolova. Bez obzira jeste li početnik ili iskusni ribolovac, ova metoda nudi jednostavnost, pristupačnost i izuzetnu zabavu. S pravilnom opremom, strpljenjem i malo vještine, možete uživati u uzbudljivim trenucima uz more i uloviti svoj prvi ulov. Sjetite se da je ribolov parangalom ne samo način za lov ribe, već i prilika za opuštanje, druženje i uživanje u ljepotama prirode.
Posjetite našu web trgovinu i odaberite parangal koji odgovara vašim potrebama!
Odgovori